Proč studovat soukromou školu?

Nejlepší investice, jakou můžete udělat, je investice do vzdělávání!

Soukromé střední školy nabízejí oproti těm veřejným celou řadu výhod – menší počet studentů ve třídách, nadstandardní vybavení učeben, specializované zaměření i pestré mimoškolní aktivity. Jejich výhodou je kvalita vzdělávání a klientský přístup. Pedagogové vnímají studenta jako rovnocenného partnera, aniž by ztratili svoji autoritu. V porovnání s veřejnými školami nabízejí větší vstřícnost k potřebám a požadavkům studentů. Rodiče mohou očekávat individuální přístup pedagogů a častější konzultace. Výuka je zajišťována nejen kvalitními pedagogy, ale také odborníky z praxe.

Mají ovšem také jednu nevýhodu – zatímco ty veřejné jsou plně dotovány z rozpočtu, ty soukromé potřebují podporu právě v podobě školného. Je důležité vědět, že soukromé školy nemohou vykazovat zisk. Výhodou tak je, že investice v podobě školného je zpětně využita právě do vzdělávání Vašich dětí. To dává soukromým školám možnost pracovat se studenty v menších skupinách, s kvalitnějšími pomůckami a vybavením, studenti se mohou zapojovat do atraktivních projektů a soutěží. Zaplacením školného se de facto stáváte zákazníkem školy a máte právo vyžadovat to nejlepší, co škola může poskytnout, abyste to následně mohli využít v praktickém životě a investice do školného se vám vrátila. Dobré soukromé školy zaměstnávají více lidí z praxe než školy veřejné.  Úzce spolupracují s úspěšnými firmami v regionu a tak mají studenti šanci na zajímavou, netradiční praxi a možnost komunikovat se špičkami ve svém oboru. Vzhledem k praktičtějšímu zaměření soukromých škol mají jejich absolventi určitou výhodu při hledání zaměstnání. Jednoduše řečeno – soukromá škola nabízí vždy nějakou zajímavou přidanou hodnotu.

Mýtus vs fakta

Je potřeba potlačit ještě jeden hojně rozšířený mýtus, že si na soukromé škole maturitu koupíte! Není tomu tak, a ti kdo tomu věří, si neuvědomují, že podobný přístup by byl pro školu v podstatě likvidační. Taková soukromá škola by se okamžitě dostala do hledáčku České školní inspekce a určitě by se jí to nevyplatilo.  Platba školného a klientský přístup v žádném případě neznamenají snížení náročnosti studia. Takže mějte na paměti – skutečnost, že platím školné, neznamená automaticky, že potomek vystuduje! Na soukromých školách navíc existují zajímavé možnosti stipendií, takže „učit se“ se opravdu vyplatí.

Jak vybrat tu správnou soukromou školu?

Zeptejte se těch, kdo danou školu navštěvovali nebo navštěvují, poskytnou vám cenné rady. Nejlepší je ale vždy osobní návštěva. K té slouží například Dny otevřených dveří, na kterých poznáte prostředí, zázemí, pedagogy a nasajete atmosféru školy. Dobrá střední škola Vám však umožní návštěvu i kdykoliv jindy, abyste se mohli podívat přímo do výuky a sami posoudit, zda je tato škola pro Vašeho deváťáka ta pravá.

Současní rodiče dnes už nevnímají soukromou školy jako privilegium pro zbohatlíky, ale jako výhodnou investici do budoucnosti. I když to Vašemu deváťákovi zatím nedává smysl, vězte, že s dobrým vzděláním může nastartovat úspěšnou kariéru. Absolventi soukromých škol přesně vědí, co chtějí, a mají zaměstnavatelům co nabídnout. Mají za sebou praxi v zavedených firmách a nebojí se komunikovat.

Tak co, stále ještě nevíte, kam s Vaším deváťákem?

Mgr. Jana Hofmanová, ředitelka školy